Sterydy

Sterydy

Sterydy to leki stosowane w trakcie leczenia chemioterapią, które pomagają niszczyć komórki  szpiczaka i wspomagają działanie chemiostatyków. Do najczęściej stosowanych w leczeniu szpiczaka sterydów zaliczamy Encorton i Deksametazon. Można je stosować oddzielnie lub w kombinacji z innymi lekami. Sterydy zazwyczaj podaje się w postaci tabletek, ale osobom, które mają trudności z przełykaniem można podawać je w postaci płynnej lub rozpuszczalnej.

Przy niewielkich dawkach sterydów skutki uboczne są zazwyczaj minimalne. Niektóre działania niepożądane obserwowane są po przyjmowaniu większych dawek przez dłuższy czas. Sterydy podrażniają błonę śluzową żołądka i wywołują niestrawność lub zgagę. Można temu zapobiegać przyjmując tabletki podczas jedzenia lub popijając je mlekiem. Jeśli po przyjęciu sterydów obserwują Państwo jakiekolwiek bóle żołądka, należy poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę, którzy podadzą odpowiedni preparat.

Do innych działań niepożądanych zaliczamy: drażliwość, wzmożone łaknienie,  pobudzenie i problemy z zasypianiem.

Jeśli sterydy przyjmowane są przez dłuższy czas, mogą pojawić się chwilowe skutki uboczne w postaci zatrzymania płynów w organizmie, skoku ciśnienia krwi i większej podatności na infekcje.

Może również wystąpić podwyższony poziom cukru we krwi, wówczas lekarz przepisze dzienną dawkę insuliny w postaci tabletek lub zastrzyków w celu ustabilizowania poziomu cukru. Potrzebne może okazać się codzienne badanie poziomu cukru w moczu.

Pacjenci chorzy na szpiczaka rzadko przyjmują sterydy przez dłuższy czas, ale jeśli taka sytuacja zaistnieje, mogą Państwo zauważyć przybieranie na wadze, szczególnie na twarzy, w pasie i ramionach. Skutki uboczne wywołane przez sterydy mają charakter tymczasowy i znikają po zmniejszeniu dawki.

 

Ostatnia aktualizacja – 12.2013 r.
Następna aktualizacja – 2015 r.

® Macmillan Cancer Support [2010].
Nieniejsza publikacja oparta jest na informacji opublikowanej na stronie www.macmillan.org.uk przez Macmillan Cancer Support, 89 Albert Embankment, London SE1 7UQ, United Kingdom. Macmillan nie ponosi odpwiedzialności za dokładność niniejszego tłumaczenia, ani za kontekst, w jakim treści te się ukazują. Pełna odpowiedzialność za tłumaczenie ponosi Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. Indiry Gandhi 14, Warszawa, Polska.